logo 70 lat

Zaproszenie

Szanowni Państwo,

70. rocznica Uniwersytetu Mikołaja Kopernika skłania do refleksji. 2015 rok to rok znamiennych rocznic także dla chirurgii polskiej. 165. rocznica urodzin i 95. rocznica śmierci Ludwika Rydygiera, wielkiego polskiego chirurga, patrona Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

125 lat temu powołano do życia przy udziale L. Rydygiera "Polski Przegląd Chirurgiczny". Ludwik Rydygier nie tylko pochodził z naszego regionu, ale tu pracował i tu w 1881 roku wykonał pionierską w świecie resekcję żołądka w leczeniu choroby wrzodowej, zwaną do dziś w chirurgii operacją Rydygiera.

Nie możemy zapominać o jego znaczącym wkładzie w polską medycynę akademicką. Dlatego, korzystając z okazji wielu tegorocznych jubileuszy pragniemy przypomnieć i uhonorować pamięć syna naszego regionu, z którego jesteśmy dumni.

Serdecznie zapraszam Państwa na Dni Rydygiera 29 i 30 maja 2015 roku.

Przewidujemy wykłady poświęcone patronowi, nowoczesnej chirurgii, filmy i dni otwarte w Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej.

Marek Jackowski


Plan obchodów "Dni Rydygiera"

"Rydygier – patron medycyny akademickiej"

Organizator: Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej Collegium Medicum UMK

Piątek 29.05.2015 godz. 17:00 Dwór Artusa:

  1. Spotkanie Oddziału Bydgosko-Toruńskiego TCHP
  2. Prof. dr hab. med. Waldemar Jędrzejczyk "Ciekawostki o Rydygierze"
  3. Film TVP "Klan Rydygierów" (autor dr Maciej Świtoński)
  4. Prof. dr hab. med. Marek Jackowski "Chirurgia czasów Rydygiera"
    dr hab. med. Jacek Szeliga "Chirurgia dziś..."

Sobota 30.05.2015 godz. 10:00-12:00 Szpital Wojewódzki w Toruniu

Dni otwarte Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej CM UMK (zapisy w zakładce Rejestracja - 3 grupy po 10 osób)

Pokaz możliwości współczesnej chirurgii, w tym operacje 3D, prezentacja nowoczesnego sprzętu chirurgicznego.

aktualizacja:
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_connect() in /2015/dni_rydygiera/otworz_baze.php:2 Stack trace: #0 /2015/dni_rydygiera/data_aktualizacji.php(2): include() #1 /2015/dni_rydygiera/teksty.php(67): include('/2015/dni_rydyg...') #2 {main} thrown in /2015/dni_rydygiera/otworz_baze.php on line 2