menu
flaga ENG

Zaproszenie

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy!

Artur A. Antoniewicz foto

Postępy chirurgii laparoskopowej i robotycznej w urologii od kilku ostatnich lat całkowicie zdominowały fora urologiczne fascynując najnowszą technologią i nieograniczoną wręcz perspektywą dalszego rozwoju. Bezsprzecznie jednak "klasyczna" endourologia przezcewkowa i przezskórna stanowi, szczególnie w warunkach polskich, kluczowy aspekt urologii klinicznej.

W ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój metod minimalnie inwazyjnego leczenia stosowanych w endourologii. Standardem stały się m.in. zabiegi endoskopowe z użyciem giętkich ureterorenoskopów (FUSL, RIRS) oraz cała rodzina zabiegów przezskórnych wykonywanych z zastosowaniem zminiaturyzowanego sprzętu endoskopowego (miniPCNL, ultraminiPCNL, mikroPCNL, supine PCNL). Metody te stosowane są nie tylko w leczeniu kamicy moczowej, lecz również w organooszczędzającym leczeniu nowotworów górnych dróg moczowych, czy innych schorzeń układu moczowo-płciowego. Pojawiły się możliwości łączenia nowoczesnych metod minimalnie inwazyjnych w wybranych przypadkach. Wiekszość z tych metod leczenia udało się w ostatnich latach skutecznie wprowadzić do codziennej praktyki klinicznej w Oddziale Urologii MSS. Niemniej są to bez wątpienia zabiegi bardzo wymagające zarówno jak chodzi o ich aspekt sprzętowy, jak i umiejętności operatora. Zdobywanie doświadczenia jest procesem długotrwałym, a ponadto czaso- i kosztochłonnym.

Wydaje się zatem uzasadniona potrzeba stworzenia forum wymiany opinii z ekspertami w stosowaniu tych metod dysponującymi dużym doświadczeniem. Temu właśnie mają służyć warsztaty z operacjami transmitowanymi na żywo organizowane w Oddziale Urologii MSS w Warszawie - ośrodku o wieloletniej tradycji w krzewieniu nowoczesnych metod chirurgicznych z transmisjami operacji na żywo.

Głęboko wierzę, że ta inicjatywa spotka się z autentycznym zainteresowaniem środowiska polskich endourologów tym bardziej, że zaproszenie do udziału w niej przyjęli m.in. prof. Olivier Traxer (Paris), prof. Cesare Scoffone (Torino), prof. Andreas Skolarikos (Athens), prof. Atanasios Papatsoris (Athens), prof. Mario Sofer (Telaviv), Mr G.S.Kata (UK), Prof. Evangelos N. Liatsikos (Patras).

Naszym zamierzeniem jest przeprowadzenie w trakcie dwóch dni ok. 10 operacji transmitowanych na żywo z bloku operacyjnego Oddziału Urologii MSS z zastosowaniem najnowszego sprzętu endoskopowego firm Olympus i Storz, które współorganizują nasze warsztaty. Partnerami wydarzenia zą ponadto Cook Polska oraz EMS Swiss. Podczas obrad będzie również czas na dyskusje oraz wykłady o charakterze praktycznym.

Z ogromną satysfakcją i szczerą radością zapraszam do udziału w międzynarodowych warsztatach endourologicznych do Międzylesia wiosną 2016 r.

Z koleżeńskim pozdrowieniem

Artur A. Antoniewicz wraz z zespołem

Patonat honorowy

logo Marszałek Województwa Mazowieckiego
Marszałek
Województwa Mazowieckiego

Patronat

logo PTU

Patronat medialny

logo MedTube

Organizator

  • Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie

Partnerzy

logo Olympus logo Storz logo Cook Medical logo EMS (Electro Medical Systems)

Sponsorzy Główni

logo Astellas logo Meden Inmed

Sponsorzy

logo Adamed logo Lekam logo MedicoSystems logo POL-MED logo Skamex logo Takeda

Wspierają nas

logo BMW logo Film Factor
aktualizacja: 2016-04-13